У Лесковцу је 28. фебруара 2024. одржана друга сесија мреже јавно-приватне прекограничне сарадње
Кључно питање којим се пројекат бави јесте да се омогући јавно-приватно партнерство и сарадња кључних туристичких актера у циљаном подручју како би се развила заједничка креативна туристичка понуда заснована на заједничком природном, културном и историјском материјалном и нематеријалном наслеђу интерпретираном на модеран начин.
И Град Лесковац и општина Крива Паланка, партнери у прекограничном пројекту „Земља легенди“, били су свесни да је туристички потенцијал моћно богатство које могу да искористе. Међутим, суочавају се са одређеним изазовима јер се овај регион не перципира као топ дестинација, а конкуренција је све већа. Стога је опоравак и иновативно брендирање туристичких атракција мапираних у претходном пројекту који су партнери заједно реализовали, „Повезоивање бисера“ препознат као економски приоритет.
Савремени путник тражи јединствена искуства и успомене. Одлука да се негде отпутује заснива се на емоционалној вредности путовања. Савремени туристи желе све то да виде, знају и осете праву повезаност са местом које нас заинтригира, преноси поруку и пружа емоције. Управо је прича та која може да врати живот дестинацији, пружи живост, атмосферу и надокнади недостатак драматичног призора који је потребан да би била занимљива и привлачна туристима.
У циљу повећања видљивости циљаног подручја и 30 локалних атракција идентификованих у оквиру пројекта „Повезивање бисера“ које су партнери заједно реализовали у 1. позиву за достављање предлога пројеката, успостављено је и формализовано јавно приватно партнерство (ЈПП). Представљени су резултати теренског истраживања прикупљеног и до данас интерпретираног нематеријалног историјског и аутентичног гастрономског наслеђа, као и културно-историјске приче, приповедања културног наслеђа, легенди, фолклора и аутентичних рецептура. Чланови ЈПП су дали коментаре и сугестије, како би Е – публикација „Земља легенди“била финализована.
Успех дестинације зависи од развијања и промоције јасне слике засноване на основним вредностима дестинације, што је следећи корак у реализацији овог пројекта. Акција ће креирати нове заједничке туристичке понуде “Земље легенди” које ће у складу са потребама савременог туриста.
Овај пројекат доприноси Приоритету 2 ИПА II Програма прекограничне сарадње Србија – Северна Македонија 2016-2020: Подстицање туризма и културног и природног наслеђа; Специфични циљ 2.1: Мобилизација културних и природних ресурса за заједнички развој одрживих туристичких производа и дестинација и резултат 2.1.2 Побољшан квалитет и видљивост туристичке понуде. Пројекат директно унапређује добросуседске односе, промовише партнерство и стимулише могућности за капитализацију и боље коришћење природног, културног и историјског наслеђа. Укупна вредност пројекта је 198.667,59 €, док је допринос ЕУ 155.596,46 €.