EU подржала развој образовања и туризма у Лесковцу, наставља сарадњу у заштити животне средине
Шеф Одељења за сарадњу Делегације Европске уније у Србији Никола Бертољини данас је у Лесковцу са градоначелником Гораном Цветановићем обишао пројекте које је ЕУ подржала како би се унапредили услови за образовање деце и туристичка понуда града. Ови пројекти спроведени су преко програма прекограничне сарадње Србија – Северена Македонија и ЕУ ПРО Плус који се реализују у сарадњи са Министарством за европске интеграције.
Приликом посете Основној школи „Бора Станковић“ у Губеревцу која има преко 200 ђака а која је енергетски санирана уз подршку ЕУ преко програма ЕУ ПРО Плус Никола Бертољини је рекао:
„Образовање и заштита животне средине су два најважнија аспекта за развој друштва. Подршком оваквим пројектима стварамо боље услове за нашу децу, боље услове за образовање како би живели боље и могли да се суоче са глобалним изазовима. У овом циљу рачунамо на подршку свих, а посебно ценимо улогу образовних институција као што су ове у Лесковцу. Кроз квалитетне пројекте, настојимо да приближимо Лесковац Европској унији, осигуравајући тако бољу будућност за нашу децу јер само уједињени можемо остварити те циљеве”.
Градоначелник Лесковца, Горан Цветановић је подсетио да је уз подршку Европске уније реализовано низ пројеката у областима образовања, културе, здравства и заштите животне средине. Нагласио је да ће, уз даљу подршку кроз програм ЕУ ПРО Плус, ускоро започети два нова пројекта фокусирана на управљање отпадом и рекултивацију затворене депоније Брст.
„Сарадња са ЕУ не темели се само на материјалним ресурсима, већ и на размени знања, идеја и искустава. Отворени смо за нове идеје и партнерства, јер верујемо да само заједно са Европом као партнером можемо остварити велике циљеве”, закључио је градоначелник Цветановић, додајући да су већ постављени чврсти темељи за будуће пројекте.
Бертољини и Цветановић су у Лесковцу обишли и студентски хостел у Вучју који је опремљен кроз пројекат Програма прекограничне сарадње Србија – Северна Македонија „Рурални туризам – нова перспектива мобилности младих”. Кроз ову иницијативу које су заједно спровеле локална средња школа „Светозар Крстић – Тоза” и средња школа „Митко Пенџуклиски“ из Кратова из Северне Македоније, опремљена су два школска хостела и кухиње, покренуто је школско туристичко предузеће, а скоро 1.000 ученика је имало практичну обуку за своја будућа занимања.
„Овај пројекат је усмерен на младе који су будућност Европе, Србије и Северне Македоније. А у будућности сви треба да се окренемо руралном туризму, природним лепотама и здравој храни ”, рекао је Никола Бертољини, шеф Одељења за сарадњу Делегације ЕУ.
„Уз подршку Европске уније и труд обе школе Вучје сада има студентски хостел и ова значајна инвестиција од 200.000 допринеће развоју нашег образовног система. Наш задатак је да наставимо да улажемо у образовање и развој младих јер су они и будућност нашег града и наше земље а овај хостел може да постане место где ће рађати нове идеје, стварати пријатељства и градити боља будућност за све нас ”, навео је градоначелник Лесковца Горан Цветановић.
Председник општине Кратово Тодорче Николовски је истакао потенцијале које и Кратово и Лесковац имају области туризма и како их кроз овакве сличне пројекте треба развијати.
Директори две средње школе Станко Ранђеловић и Александандар Христов су овом приликом потписали и повелју о братимљењу школа и тако потврдили да ће успешну сарадњу настави и у будућности.
Представник Делегације ЕУ је у Вучју видео и како је Лесковац кроз два пројекта прекограничне сарадње Србија – Северена Македонија „Повеzивање бисера” и „Земља легенди“ заједно са општином Крива Паланка из Северне Македоније, унапредио туристичку понуду. Изграђена је пешачка стаза која води од хидроелектране до водопада на реци Вучјанки, а уз мапирање туристичких атракција изграђено је и дечије игралиште.