U Vranju je 5. juna održana obuka za više od četrdeset polaznika iz područja koje obuhvata Program prekogranične saradnje Srbija- Severna Makedonija. Zainteresovani potencijalni podnosioci projekata iz obe partnerske zemlje su došli iz lokalnih samouprava, obrazovnih ustanova, komunalnih preduzeća, regionalnih razvojnih agencija, muzeja, biblioteka I drugih institucija koje mogu da konkurišu za sredstva iz ovog programa.
Obuka je održana uz tehničku podršku grada Vranja, koji već ima dva projekta iz prva dva poziva na svojoj teritoriji. Ova pozitivna iskustva dosadašnjih korisnika grantova su I razlog velikog interesovanja za radionicu, na kojoj je predstavljen sam IPA III Program prekogranične saradnje Između dve zemlje za finansijsku perspektivu 2021- 2027. Pitanja prisutnih su se odnosila na prioritete Programa kao I dostupna finansijska sredstva. Predočeno je da je doprinos EU planiran u iznosu od 8,4 miliona eura, dok se od podnosioca projekata očekuje kofinansiranje od 15%. Predstavljena je teritorija na kojoj će se odvijati aktivnosti, dok su pomenuta oba tematska prioriteta I specifična cilja Programa, kao I da se informacije nalaze na sajtu programa. U materijalu im je dostavljena adresa kao I QR kod za direktan pristup sajtu I Facebook stranici Programa. Naglašeno je I da sva pitanja mogu biti upućena Zajedničkom tehničkom sekretarijatu do objave prvog poziva.
Na radionici je bilo i onih koji već imaju iskustva u sličnim projektima, ali i ljudi koji su zainteresovani da probleme svoje zajednice, institucije ili ciljne grupe reše a da se do sada nisu susreli sa CBC projektima. U svrhu što boljeg razumevanja čitavog koncepta pisanja i realizacije projekata, polaznicima su predstavljene ključne teme. Kroz primere is dosadašnje realizacije IPA II programa je predočeno šta su pozivi za podnošenje predloga projekata i kada se objavljuju i gde se nalaze vesti o njima. Iznete su osnove apliciranja, ko su potencijalni korisnici, kako izgleda i kako se popunjava konkursni paket, koji događaji prate objavljivanje samog poziva i kakvu podršku mogu očekivati pre, u toku i nakon poziva. Kroz primere i uz podršku prisutnih dosadašnjih korisnika grantova su objašnjeni principi prekograničnog partnerstva.
Nešto zahtevniji deo o samom upravljanju projektnim ciklusom upotrebom logičkog okvira, fazi analiza zainteresovanih strana i analiza problema, o logici intervencije, pretpostavkama i indikatorima u kontekstu prekogranične saradnje su predstavljeni kroz niz primera i kroz uključivanje prisutnih kroz pitanja i odgovore kojima im je koncept upravljanja projektnim ciklusom približen i pojašnjen.
Ovom prilikom je tim Zajedničkog tehničkog sekretarijata (ZTS), sa sedištem u Leskovcu i kancelarijom u Kumanovu, iskoristio priliku da u pauzama upozna međusobno prisutne i da ih obavesti o načinu i mogućnostima sklapanja partnerstava uz podršku ZTSa.
Radionici su prisustvovali i svojom ekspertizom doprineli i predstavnici Ministarstva za lokalnu samoupravu iz Severne Makedonije koje, uz Ministarstvo za evropske integracije i Ministarstvo finansija iz Srbije, predstavlja ključne institucije za implementaciju Programa prekogranične saradnje između dve partnerske države.
Nakon sistematizovanja podataka sa radionice prisutnima je prosleđen materijal kako bi im bile dostupne dodatne informacije i olakšano uspostavljanje partnerstava.