СВС пословни родни и старосни еквилајзер

,

Након активности реализованих током последњих годину и по дана, започета је студијска посета као заједнички завршни догађај партнера на пројекту Превазилажење родног и генерацијског јаза на тржишту рада кроз изградњу капацитета и промоцију нових пословних могућности у прекограничном региону – CBC пословни родни и старосни еквилајзер. Пројекат се спроводи од стране Удружења пословних жена Србије (УПЖ Србије) као водећег партнера, у сарадњи са Удружењем пословних жена Врање (УПЖ Врање) и партнерима из Северне Македоније, укључујући Фондацију за менаџмент и индустријско истраживање (МИР) и организацију Праведни и професионални.

Догађају су присуствовали учесници пројекта из Србије и Северне Македоније, као и представници локалних заједница, укључујући председницу општине Трговиште, Наташу Манасијевић, и председника општине Ђорче Петров, Александра Стојкоског, који су потписали Меморандум о прекограничној сарадњи. Такође су били присутни представници средњих техничких школа из Србије и Северне Македоније, чији су ученици завршних година са великим интересовањем учествовали у обукама и радионицама у оквиру пројекта. Послодавци, укључујући представнике компанија Кнауф и Украс, као и представници Националне службе за запошљавање, такође су присуствовали. Поред тога, потписан је Споразум о прекограничној сарадњи између Средње техничке школе Милутин Бојић из Трговишта и Техничке школе Здравко Цветковски из Скопља.

Догађај је укључивао панел дискусију на тему Институционална подршка незапосленим женама и младима: Могућности у предузетништву, образовању и локалном развоју. На крају првог дана одржани су кратки peer-to-peer састанци, размена искустава и умрежавање. Током другог дана одржана је радионица на тему Унапређење јавних политика и комуникационих стратегија за подстицање међусекторске сарадње ради већих могућности запошљавања жена и младих.

Идеја покретања овог пројекта је оснаживање жена, младих и рањивих група жена за тржиште рада, како би се успешније укључиле у секторе грађевинарства, обраде метала и информационо-комуникационих технологија, који су боље плаћени, али су у њима претежно заступљени мушкарци. Више од 500 учесника из обе земље учествовало је у обукама и пратећим активностима, организован је менторски рад са најуспешнијим учесницима, као и посете компанијама на терену, како би на лицу места видели оно о чему су учили током обука. Поред тога, донете су препоруке за даљу реализацију циљева пројекта, снимљен је серијал од 10 подкаста са успешним предузетницама које воде бизнисе у такозваним мушким секторима, потписани су меморандуми о разумевању и сарадњи између кључних актера из обе земље, као и прекогранични споразуми. Покренути су веб сајт и апликација како би информације о активностима и тржишту рада биле доступније.

Пројекат, који траје до краја марта 2025. године, суфинансира Европска унија у оквиру финансијског инструмента IPA II, кроз Програм прекограничне сарадње Србија – Северна Македонија 2016-2020.