„Социјална предузећа као прилика за економски развој, сарадњу и напредак заједница кроз развој социјалног предузетништва“ била је тема завршне конференције прекограничног пројекта „Социјално предузетништво за развој региона“, која је одржана у Европској Кући у Кривој Паланци.
Организатори, партнери из пројекта и градоначелник Криве Паланке Сашко Митовски, који је пожелео добродошлицу учесницима и пренео искуство прекограничне сарадње са Србијом, говорили су о сарадњи општина Крива Паланка и Лесковац.
На првом панелу говорило се о тренутном стању солидарне економије, европским искуствима и предстојећим законским оквирима. Панелисткиња је била Барбара Садовска, председница фондације „Барка” из Пољске и вођа тима пројекта „Подршка социјалним предузећима”. О томе како делују предузећа у суседству говорили су Зорана Миловановић – Коалиција за развој солидарне економије и Снежана Милисављевић – „Путоказ Крагујевац“. На панелу је учествовала и представница владе Северне Македоније Нола Исмајлоска Старова, национални координатор за регионалну сарадњу и европске интеграције, која је представила могућности за пласирање на заједничка тржишта и економске потенцијале које нуди програм „Отворени Балкан“.
„Овај пројекат је резултат деветогодишње сарадње АРНО-а и Траг фондације из Србије, у оквиру регионалног конкурса за зелене идеје. Идеја да се пријавимо на први позив за прекограничну сарадњу дошла је природно и захвални смо на подршци европских донатора. Социјално предузетништво је потребно нашим грађанима. Регион има сличне изазове, али и јасне путоказе куда треба да иде – ка инклузији, ка стабилним тржиштима, ка Европи. Ово данас није ни почетак ни крај, само део приче коју треба да испричамо гласно, како би одјекнула са обе стране границе и инспирисала све више друштвених и зелених бизниса. Оно што смо засадили ће никнути – нека то буде знање, помоћ и солидарност.“ – рекла је Ирина Јаневска из АРНО-а.
Присутни на догађају добили су картицу за садњу која је промотивни еко-материјал пројекта македонског зеленог бизниса, еко-оловке српског зеленог бизниса и календар са сликама и порукама 12 македонских и српских друштвених предузећа која учествовао у пројекту.
Пројекат „Друштвена предузећа за економски развој и социјално укључивање“ реализује се у партнерств удружења АРНО из Северне Македоније, Оптимист, као и Траг фондације из Републике Србије као координатора.
Европска унија финансира овај пројекат грантом у вредности од 159.000,00 евра, Одељење за уговарање и финансирање програма финансираних од стране Европске уније, које је у оквиру Министарству финансија Србије, потписало је овај уговор о бесповратној помоћи у оквиру програма прекограничне сарадње ИПА II 2106-2020. Србија – Северна Македонија.
Photo: Saša Đorđević and Jelena Đukić Pejić