„Према Гинисовој књизи рекорда, Библија је најштампанија књига у историји, са преко 5 милијарди примерака. Упркос разноврсности прича и порука, у њој и даље има само десет заповести. А већина нас не може навести свих десет. То је водећа мисао приликом креирања стратегије бренда – треба да буде кратка, али да каже све оно битно што ће сви памтити о дестинацији“ – рекао је Александар Дејановић, професор Високе школе модерног бизниса у Новом Саду, један од аутора стратегије бренда разрађене за Вучје, РС и Кратово, МК.
Последњих неколико година значајно су промениле наше животе. Већина нас је прихватила да нам је потребан редован одмор од благодати модерног живота: бег за викенд, путовања на оближње дестинације, уживање у природи која је удаљена само пар сати, једноставно – бекство од свега. Међутим, још увек смо у потрази за јединственим и незаборавним искуством.
Чини се лако у свету где је свака информација удаљена само „клик“. То такође значи да је конкуренција међу дестинацијама све већа и важно је издвојити се у лавиринту примамљивих понуда.
Из тог разлога бренд постаје важан фактор за додатну вредност и обећава потенцијалним посетиоцима јединствено искуство. Са великим задовољством представљамо да су у оквиру пројекта „Рурални туризам нова перспектива мобилности младих“ два партнера у пројекту развила прве стратегије бренда за Вучје и Кратово.
Брендирање туристичке дестинације утиче на економију: повећање броја туриста, запошљавање и привлачење нових инвестиција. Стратегија бренда представљена је заинтересованим странама у Вучју и Кратову 29. фебруара/ 1. јануара 2024. Ово је једна од активности пројекта „Рурални туризам – нова перспектива мобилности младих“, чији је циљ да допринесе резултатима Програма прекограничне сарадње Србија- Северна Македонија мобилизацијом културних и природних ресурса за заједнички развој одрживих туристичких производа и дестинација.
Очекујемо да међу осталим планираним резултатима пројекта видимо и успостављене и опремљене студентске хостеле и школска туристичка предузећа, нови туристички производ – туристички програм за младе, апликацију „Туристички водич на отвореном“ за паметне уређаје и туристички дигитални портал.
И то је оно што ЦБЦ ради – омогућава партнерима, двема средњим школама, Светозар Крстић – Тоза из Вучја и Митко Пенџуклиски из Кратова – да раде заједно на суочавању са заједничким изазовима, повезује људе, институције и различите заинтересоване стране у прекограничној области како би се ухватили у коштац са заједничким изазовима.