Програмски документи

Програмски документи

На оваа страница можете да ги најдете релевантните документи за имплементација на Програмата за ИПА ПГС 2016-2020 Србија – Северна Македонија “

Правната основа на ЕУ за развој на оваа програма за прекугранична соработка во главно вклучува:

Регулатива (ЕУ) бр. 231/2014 на Европскиот парламент и на Советот од 11 март 2014 година за воспоставување на Инструмент за претпристапна помош (ИПА II);

Регулатива (ЕУ) бр. 236/2014 на Европскиот парламент и на Советот од 11 март 2014 година за утврдување на заеднички правила и постапки за спроведување на инструментите на Унијата за финансирање на надворешни активности;

447/2014 од 2 мај 2014 година за посебните правила за спроведување на Регулативата (ЕУ) бр. 231/2014 на Европскиот парламент и на Советот за основање и Инструментот за претпристапна помош (ИПА II).

За повеќе информации за Инструментот за претпристапна помош обратете се на: https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/instruments/overview_en

Програмски документи:

Календар догађаја

октомври 2020
П В С T П С С
« Авг    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.